Halina Walicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Halina Walicka
Ilustracja
Portret z archiwum rodzinnego.
Imię i nazwisko

Halina Walentyna Walicka, z domu Lissowska

Data i miejsce urodzenia

28 grudnia 1901
Warszawa

Data i miejsce śmierci

15 lipca 1980
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski, rosyjski

Dziedzina sztuki

malarstwo naiwne, sztuka kobieca, sztuka późnego wieku

Epoka

sztuka współczesna

Ważne dzieła

"Lunatyczka", "Kwiat paproci", "Czerwony pokój", "Niebieskie wnętrze"

Halina Walicka, z domu Lissowska (ur. 28 grudnia 1900 w Warszawie, zm. 15 lipca 1980 tamże) – polska artystka malarka nieprofesjonalna, pielęgniarka-położna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie w rodzinie mieszczańskiej o silnych tradycjach powstańczych i niepodległościowych. Jej ojcem był Teodor Ludwik Lissowski, przemysłowiec, oraz Eugenia z Weznarskich. Dzieciństwo spędziła w Warszawie, a następnie na Polesiu. Ukończyła szkołę położnych w 1928 roku. Po wojnie pracowała w służbie zdrowia jako pielęgniarka aż do przejścia na emeryturę w 1965.

Zmiana związana z zaprzestaniem aktywności zawodowej, w połączeniu ze odejściem matki, wywołała u niej początki depresji. Dzięki córce psycholożce zaczęła terapię poprzez malarstwo[1]. Była malarką nieprofesjonalną, amatorką z ogromnym talentem, który ujawnił się przypadkowo. Jak wielu tzw. artystów naiwnych, Walicka nie miała żadnego wykształcenia plastycznego.

Artystka spoczywa na cmentarzu bródnowskim (kw. 2I-6-27). Była warszawianką w dwunastym pokoleniu.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Walicka malowała w latach 1966-1979. W ciągu czternastu lat poświęconych malowaniu stworzyła własny styl, który krytycy nazwali malarstwem kobiecym, w ramach malarstwa naiwnego. Jej prace są także często przedstawiane za wzór twórczości późnego wieku[1].

Dzieła Walickiej były pokazywane na dwóch wystawach indywidualnych (1968, 1971, w Warszawie) i licznych zbiorowych w Polsce i na świecie, zarówno w obrębie Bloku Wschodniego, jak i poza nim. Poza Polską, jej dzieła wystawiano:

  • w Europie: Bratysława, Budapeszt (1973), Lublana, Paryż (Galerie Seraphine, 1971), Hamburg (Altonaer Museum, 1972), Spoleto (Festival dei Due Mondi, 1972), Bonn (Museum Stadt, 1972), Turku (Turun Taidemuseo, 1973), Szwecja (Sveagalleriet w Sztokholmie, 1971, Galeria Anderssona w Svalov, 1972)
  • poza Europą: Nowym Jork, Galeria E. Pape, 1971.[1]

W Polsce, obrazy Haliny Walickiej znajdują się w kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (23 sztuki), Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie[2]. Za granicą jej dzieła można znaleźć w zbiorach Galerii Narodowej Słowenii w Lublanie, Muzeum Narodowym w Bratysławie, Altonaer Museum w Hamburgu, Muzeum Miejskim w Bonn, oraz w kolekcjach prywatnych Ewy Pape w Nowym Jorku, Andera Andersonna w Szwecji, oraz A.H. Cassel-Kokczyńskiego w Sardynii i Londynie[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Grób Haliny Walickiej na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

Jest potomkinią generałów Walentego Andrychiewicza oraz Józefa Longina Sowińskiego. Jej kuzynami byli bracia Kosieradzcy, Władysław Kosieradzki i Paweł Kosieradzki, współautorzy Centralnego Okręgu Przemysłowego, projektu stworzonego wspólnie z Eugeniuszem Kwiatkowskim. Jej mąż, Henryk Walicki był warszawskim kupcem i wojskowym, urodzonym w Czersku, oraz bohaterem wojny polsko-bolszewickiej. Zmarł w 1946 roku w wyniku złego stanu zdrowia po pobycie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau[3]. Miała dwie córki, Jolantę Walicką-Kuleszę, psycholożkę, oraz Różę Walicką-Wielicką, plastyczkę i działaczkę 'Solidarności'. Jej wnukiem jest Maciej 'Magura' Góralski, muzyk oraz buddolog.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jackowski, Aleksander. 1973. Halina Walicka. Malarstwo, Warszawa: RSW Prasa-Książka-Ruch.
  2. Jackowski, Aleksander. 1995. Sztuka zwana naiwną: zarys encyklopedyczny twórczości w Polsce, Warszawa: Krupski i S-ka.
  3. Rytko, Piotr. 2018. Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie z Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny, Czersk: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.